top of page

הואיל לשבת? או שב, יא ….?

כאן תוכלו לראות את הצעת ח"כ מרינה סולודקין, המציעה להגביל את גיוס למגזר החקירות במשטרת ישראל רק לבעלי השכלה אקדמאית רלוונטית. חברת הכנסת הנכבדה נימקה את הצעת החוק כאן באלה המלים:

" אני משוכנעת שרק חוקרים בעלי תארים אקדמיים במשפטים או בקרימינולוגיה מסוגלים לאסוף ראיות פיזיות, לנתח אותן תוך כדי שימוש בטכנולוגיות חדישות ולאתר את הפושעים האמיתיים. אז לא יהיה צורך בהפעלת לחץ פסיכולוגי על החשוד כדי לקבל את הודאתו בביצוע הפשע. בשנים האחרונות ראינו לא מעט מקרים שבהם הרשעה המבוססת על הודאת החשוד בלבד מובילה לפסק-דין שגוי של בית-משפט, ואחר כך בית-המשפט העליון מבטל אותו או משנה אותו באופן משמעותי.

הצורך באישור חוק המחייב הצבת רף של השכלה רלוונטית כתנאי בגיוס חוקרים למשטרה קיים כבר זמן רב. אך למרות זאת העומדים בראש המערכת התנגדו ומתנגדים בתוקף להצעת חוק כזאת במשך שנים רבות. לפני כמעט עשר שנים טען השר לביטחון הפנים דאז מר עוזי לנדאו, מכובד מאוד, מעל בימת הכנסת, שלחוקר המשטרה אין צורך בהשכלה אקדמית; מספיקים ניסיון חיים ושכל ישר. אני רוצה להזכיר לכם, עמיתי חברי הכנסת, לאן הובילו אותנו ניסיון חיים ושכל ישר: משטרת ישראל לא הצליחה במשך שנים רבות, למרות כל מאמציה, להושיב מאחורי סורג ובריח את העבריין הידוע זאב רוזנשטיין. לעומת זאת, מערכת אכיפת החוק של ארה"ב, ששמה דגש לא על הודאת החשוד אלא על ניתוח ראיות פיזיות וגם על שימוש לצורך כך בטכנולוגיות של המאה ה-21, כן הצליחה להרשיעו.

חברי חברי הכנסת, אני מתביישת להגיד לכם שבברית-המועצות לא התקבלו לעבודה במשטרה חוקרים ללא תואר שני בקרימינולוגיה או במשפטים. אין ברית-המועצות. גם שופטים היו בעלי תואר שני במשפטים. בארצות המפותחות רמת הידע של החוקרים משתכללת משנה לשנה, ואצלנו לא מסכימים להציב את התואר הראשון במקצועות הרלוונטיים כרף מינימלי לחוקרי המשטרה.

מן הצד השני, בתקופה האחרונה מתפרסמות כמעט מדי יום ידיעות על כך שחוקרים או שוטרים ניסו להעלות את רמת השכר שלהם או לקבל הטבות שונות לאחר שסיימו לימודי ארץ-ישראל, דת או מקצוע אחר שלא שייך לתחום עבודתם. אם המערכת כבר הכירה בצורך לעודד שוטרים וחוקרים ללמוד ולרכוש השכלה כדי לשפר את תנאי השכר שלהם, למה לא לעודד אותם לרכוש השכלה דווקא בתחום עבודתם? אך ועדת השרים לענייני חקיקה בחרה פעם נוספת לדחות את הצעת החוק שלי בנושא. סבורה אני שהחברה שלנו טרם קלטה שללא רמת השכלה נאותה אין קדמה, אין צדק ואין חברה מודרנית."

טוענת חברת הכנסת הנכבדה, כי לדעתה קיים קשר ישיר בין השכלת חוקר המשטרה לבין יכולת של משטרת ישראל לאכוף את החוק כנגד עבריינים באמצעות איסוף הראיות מושכל שאינו מבוסס על החקירה פרונטלית, וכתוצאה מכך ישנו קשר ישיר בין השכלת החוקר לבין הודאות שווא, שאחר כך מביא להרשעות שווא.

ובכן…הפעם , לדעתי, היא טועה. ראשית לא ניתן להרשיע אדם על סמך הודאותו בלבד, אלא נדרשת תוספת ראייתית "דבר מה נוסף" (ע"פ המלומד י. קדמי, על הראיות, עמ' 91.)  התוספת הזאת היא הכרחית, ונכון הוא, שהיא יכולה להימצא בתוך הודיית הנאשם, אך קיומה הכרחי. לכן כוחה של הודיית הנאשם בחקירת משטרה הוא מוגבל. שנית, האם כדי להיות חוקר פלילי טוב, צריך להיות בעל ההשכלה אקדמאית רלוונטית? ומה זה השכלה רלוונטית? משפטים? קרימינולוגיה? ביולוגיה? פסיכולוגיה? או שמא מדעי המוח? ועכשיו ברצינות: כבר כתבתי על החקירה הפרונטית כאן. לעניות דעתי, כדי להיות חוקר טוב צריך להיות אדם עם נסיון החיים. פשוט. באשר לטיעון שבברית המועצות החוקרים היו בעלי תואר שני, לא נותר לי, אלא לחייך בזוית הפה….

לא שאני מעריץ של חברי הכנסת, שהקשר שלהם לעבודת אכיפת החוק הוא כמו הקשר בין שר החוץ הנוכחי לראש ממשלת תורכיה הנוכחי, אבל במקרה הזה יכול להיות שהצדק עם חברת הכסנת הנכבדה, רק שהטעמים לכך, לעניות דעתי שונים לגמרי:

כאן יש מודעת דרושים של משטרת ישראל למחוז ירושלים, שבה הדרישה לגיוס כחוקר/סייר/בלש היא 12 שנות לימוד בלבד.

השכר ההתחלתי של שוטר משטרת ישראל היום נע בסביבות 5000 ש"ח. החוקרים בעניין הזה אינם יוצאי דופן, ובמרוצת השנים עם רכישת השכלה אקדמאית, וגמול השתלמות החוקר הממוצע עם וותק של 5 שנים יכול להגיע למשכורת של 8,000 ש"ח.

היום, למיטב ידעתי, התואר האקמי הרלוונטי מקנה תוספת זניחה של אחוזי שכר למשכורת, בעוד שבעבר התוספת הסתכמה כב-20% משכר

הפועל היוצא של פגיעה לאורך שנים בשכר של חוקרי המשטרה היא אחת – מוטיבציה. או יותר נכון, היעדר המוטיבציה של השוטרים.

ולכן, ואני יודע שאני לא מחדש כאן לאף אחד, יכולת של המשטרה להתמודד עם הפשיעה  תלויה קשר ישיר ביכולת של המשטרה ליצור מוטיבציה להילחם בפשיעה. ומה לעשות שלרוב , הדבר תלוי בשכר. לכן מוטב היה לחברת הכסת הנכבדה לו היתה פועלת נמרצות לקידום שכר של אותם 28,000 אשר בקושי מסיימים את החודש.

אההה… עוד דבר אחד…אני לא יודע אם בגרות מלאה היא סימן למשהו, אבל לדעתי מוטב לחוקר משטרה שתהיה לו אחת כזאת…אתם יודעים …לא נעים…

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

על המשפט החוזר של רומן זדורוב

רומן זדורוב ביצע את הרצח וצריך לשחרר אותו אסביר: הראיות לאחר ניתוח מעמיק מצביעות על כך שהוא הרוצח. אלה מצביעות על מניע, על הזדמנות וההודאה מצביעה על הכנות.  לפני שאתם רואים ראו את הסרט מתא המעצרים, תק

על הסדר מותנה.

יצור חדש הגיח לעולם המסובך והעמוס של המשפט הפלילי בישראל לפני מספר שנים: סיום התיק בהליך "הסדר מותנה". לא אבלבל את הקורא בהוראות החוק המורכבות (בכל זאת, הפוסט מיועד לאדם שלא שוחה בים הסוער של ערכאות מ

bottom of page